Council Elections 1982

Date: 
6 May, 1982 (All day)

 

Election held 6th May 1982
ABBEY WOOD WARD 2 SEATS
John Wakefield Labour 1011
Michael Yates Labour 917
Sydney Kingwell SDP/Liberal Alliance 891
Terence Malone SDP/Liberal Alliance 889
Stephen Bentley Conservative 630
Walter Cox Conservative 564
ARSENAL WARD 1 SEAT
David Whyte Labour 641
Helen Wood SDP/Liberal Alliance 207
Barbara Elliott Conservative 105
AVERY HILL WARD 1 SEAT
Edward Randall Liberal/SDP Alliance 727
Dorothy Mepsted Conservative 504
Edward Stigant Labour 387
BLACKHEATH WARD 2 SEATS
Arthur Rolfe Conservative 1359
Raymond Hatter Conservative 1339
Timothy Ford SDP/Liberal Alliance 879
Mary Smart Liberal/SDP Alliance 792
Elliott Furneaux Labour 560
Mary Mills Labour 537
Michael Pendleton Fellowship 70
BURRAGE WARD 1 SEAT
James Draper Labour 675
Hilary Newton SDP/Liberal Alliance 260
Stuart Bowman Conservative 155
CHARLTON WARD 2 SEATS
David Picton Labour 1102
Roy Preston Labour 1099
Margaret Hyde SDP/Liberal Alliance 463
Anthony Renouf Liberal/SDP Alliance 438
Silvio Bertram Conservative 431
Patricia Rabbitt Conservative 428
COLDHARBOUR WARD 2 SEATS
Thomas Carter Labour 1017
Paul Richardson Labour 997
Robert Biggins Conservative 917
Phyllis Crozier Conservative 906
Ramon Martin SDP/Liberal Alliance 705
Peter Churchill Liberal/SDP Alliance 704
DEANSFIELD WARD 1 SEAT
Terence Jones Conservative 892
Eryl Freestone Labour 343
Charles Dobson SDP/Liberal Alliance 314
ELTHAM PARK WARD 2 SEATS
Wendy Mitchell Conservative 1845
Kenneth Kear Conservative 1707
John Hagyard Liberal/SDP Alliance 806
John Jordan SDP/Liberal Alliance 684
David Heath Labour 667
Kenneth Maxton Labour 616
Eileen Guthrie Independent 274
EYNSHAM WARD 2 SEATS
Philip Graham Labour 950
Laura Vincent Labour 874
John Flynn SDP/Liberal Alliance 648
David Spurling Liberal/SDP Alliance 648
Paul Carter Conservative 402
Douglas Fraser Conservative 341
FERRIER WARD 2 SEATS
David Crowther Labour 867
Patrick Wells Labour 751
Kenneth Valpy Conservative 510
Valerie Antcliffe Conservative 496
Josephine Burford SDP/Liberal Alliance 488
Ronald Warson SDP/Liberal Alliance 442
GLYNDON WARD 2 SEATS
Christopher Jeffrey Labour 842
Glyn Williams Labour 791
Albert Limeburner SDP/Liberal Alliance 294
Barbara Woodcraft Liberal/SDP Alliance 258
Joyce Bowe Conservative 234
Brian Smith Conservative 219
HERBERT WARD 2 SEATS
Rees Vaughan Labour 1004
Francis Smith Labour 923
Roy Mapes Conservative 773
Bernard Drakley Conservative 713
Ronald Cheesewright SDP/Liberal Alliance 535
Roy Clough SDP/Liberal Alliance 487
HORNFAIR WARD 2 SEATS
James Gillman Labour 1298
John Austin-Walker Labour 1179
James Hearn Conservative 537
Susan Hearn Conservative 495
Vivienne Stone SDP/Liberal Alliance 419
Stuart Warner Liberal/SDP Alliance 403
KIDBROOKE WARD 2 SEATS
Geoffrey Brighty Conservative 877
Allan MacCarthy Labour 845
William Heary Labour 821
Antony Snell Conservative 786
Peter Cairns SDP/Liberal Alliance 545
Marguerite Barker SDP/Liberal Alliance 502
Ronald Malone Fellowship 336
Frances Hook Communist 52
LAKEDALE WARD 2 SEATS
Victor Fairlie Labour 971
James Coughlan Labour 915
Robert Smith Liberal/SDP Alliance 543
Robert Riddell SDP/Liberal Alliance 539
John Bassett Conservative 372
Michael Tarrant Conservative 372
MIDDLE PARK WARD 2 SEATS
Hannah Stroud Labour 1183
John Shlackman Labour 1069
Anthony Mitchell Conservative 580
Tony Bartram Conservative 561
Frederick Musgrave SDP/Liberal Alliance 432
Rupert Weedon Liberal/SDP Alliance 397
NEW ELTHAM WARD 2 SEATS
David Hubber Conservative 1772
Dermot Poston Conservative 1637
Graham Knight Liberal/SDP Alliance 670
Michael Hook SDP/Liberal Alliance 657
Martin Brimble Labour 522
Ernest Bell Labour 498
NIGHTINGALE WARD 1 SEAT
Margrett Bell Labour 594
Roger Fear SDP/Liberal Alliance 223
Margaret Gardner Conservative 135
PALACE WARD 1 SEAT
Peter King Conservative 793
Valerie Draper Labour 301
Michael Slavin SDP/Liberal Alliance 301
PLUMSTEAD COMMON WARD 1 SEAT
 
Maureen O'Mara Labour 593
James Woolgar SDP/Liberal Alliance 355
Patricia Faid Conservative 283
Thomas Bell Communist 49
RECTORY FIELD WARD 2 SEATS
Norman Adams Labour 929
Ronld Robinson Labour 837
Alice McCLeery Conservative 538
Peter Lewis SDP/Liberal Alliance 506
Fiona Wise Conservative 497
Anthony Dedman Liberal/SDP Alliance 478
Nicholas Drey Ecology 60
ST ALFEGE WARD 2 SEATS
Doreen Bigwood Labour 886
Robert Gosden Labour 823
Peter Bassett Conservative 650
Norman Williams Conservative 593
Debise Abbott SDP/Liberal Alliance 551
Penelope Matheson SDP/Liberal Alliance 547
ST MARY'S WARD 2 SEATS
Brian O'Sullivan Labour 913
Catherine Jeffrey Labour 878
Ian Ford SDP/Liberal Alliance 349
Ethel Farrell SDP/Liberal Alliance 337
Mollie Hillary-Russell Conservative 252
Sheila Stirling Conservative 236
David Hardcastle Ecology 39
Alan Clark Workers Revolutionary 20
ST NICHOLAS WARD 2 SEATS
Benjamin Mansell Labour 979
Timothy Barnett Labour 931
David Hall Liberal/SDP Alliance 779
Robert Millard SDP/Liberal Alliance 778
Michael Flynn Conservative 510
Joan Harvey-Bailey Conservative 469
Jean Hardcastke Ecology 42
SHERARD WARD 2 SEATS
Mervyn Jeffrey Labour 1350
Aleyne Friesner Labour 1196
John Grogan Conservative 550
Hester Cobb Conservative 541
William Cook SDP/Liberal Alliance 502
Gustave Lamidey Liberal/SDP Alliance 441
SHREWSBURY WARD 1 SEAT
Eileen Sharp Conservative 624
Geoffrey Clark SDP/Liberal Alliance 532
Jane Mann Labour 300
SLADE WARD 2 SEATS
Marie Kingwell SDP/Liberal Alliance 887
David Woodhead Liberal/SDP Alliance 872
John Young Labour 789
Derick Holman Conservative 760
Babubhai Master Labour 740
Lawrence Bliss Conservative 708
SUTCLIFFE WARD 1 SEAT
Dingle Clark Conservative 863
Malcolm Higgins Labour 344
Malcolm Skinner SDP/Liberal Alliance 312
TARN WARD 1 SEAT
Derek Richards Conservative 792
Christopher Byers SDP/Liberal Alliance 329
Kenneth Terry Labour 291
THAMESMEAD MOORINGS WARD 2 SEATS
 
Edward Claridge Labour 534
Lance Mulcahy Labour 518
Donald Austen SDP/Liberal Alliance 375
Richard Westcott SDP/Liberal Alliance 361
Josephine Bassett Conservative 163
Mary Gouldthorpe Conservative 160
TRAFALGAR WARD 2 SEATS
Frank Burton Labour 1155
Clear Lloyd-Jones Labour 1012
Leonard Squirrell SDP/Liberal Alliance 527
Robert Brownlow SDP/Liberal Alliance 479
Derek Lamb Conservative 446
June Gough Conservative 444
VANBRUGH WARD 2 SEATS
Jeremy Wise Conservative 846
Beryl Blackaby Conservative 831
Roger Martin Labour 757
Sarah Iddon Labour 737
Juia Renouf Liberal/SDP Alliance 634
Malcolm Ross SDP/Liberal Alliance 600
WELL HALL WARD 2 SEATS
Helen Gardener Conservative 1341
Alec Miles Conservative 1278
John Lenihan Labour 935
David Porter Labour 886
David Newson Liberal/SDP Alliance 689
Lesley Vernon SDP/Liberal Alliance 611
WEST WARD 2 SEATS
William Strong Labour 918
Ephron Williams Labour 842
Charles Parker SDP/Liberal Alliance 430
Valerie Symes SDP/Liberal Alliance 427
Michael Niblock Conservative 313
Marilla Fletcher Conservative 302
Robert Ogilvie Ecology 57
WOOLWICH COMMON WARD 2 SEATS
 
Karen Waters Labour 859
William Jeavons Labour 829
Joan Simmonds SDP/Liberal Alliance 418
Derek Britto Conservative 384
Brian Woodcraft Liberal/SDP Alliance 384
Stanley Fieldgate Conservative 368