Council Elections 1994

Date: 
5 May, 1994 (All day)

Election held 5th May 1994
ABBEY WOOD WARD 2 SEATS
David Lewis Social Democrat 1569
Terence Malone Social Democrat 1528
John Cove Labour 1007
Philip Graham Labour 980
Anthony Durham Liberal Democrat 90
Simon Phillips Liberal Democrat 78
ARSENAL WARD 1 SEAT
Justin Pierce Labour 712
Trevor Wilkins Liberal Democrat 149
Elsie Frost Conservative 67
AVERY HILL WARD 1 SEAT
Edward Randall Liberal Democrat 930
David Clark Labour 260
Anthony Mitchell Conservative 169
BLACKHEATH WARD 2 SEATS
Geoffrey Brighty Conservative 1096
Christopher Phillips Conservative 1016
Maureen O'Mara Labour 891
Harold Cirullo Labour 880
Michael Smart Liberal Democrat 473
Trevor Smith Liberal Democrat 419
Darren Johnson Green 103
Dean Walton Green 79
BURRAGE WARD 1 SEAT
Len Duvall Labour 743
Helen Wilkins Liberal Democrat 161
Victor Walden Conservative 109
CHARLTON WARD 2 SEATS
David Picton Labour 1337
Sukhdev Sanghara Labour 1224
Anthony Smith Liberal Democrat 350
Michael Westcombe Liberal Democrat 339
Angela Evans Conservative 276
Eve Jagusiewicz Conservative 243
COLDHARBOUR WARD 2 SEATS
Pete Challis Labour 1300
Jacques Devaux Labour 1218
Thomas Power Conservative 703
John Smith Conservative 696
Doris Charlton Liberal Democrat 312
Bernadette Vizena Liberal Democrat 256
DEANSFIELD WARD 1 SEAT
Alec Miles Conservative 719
Billy Corbett Labour 538
Mark Payne Liberal Democrat 252
ELTHAM PARK WARD 2 SEATS
Dermot Poston Conservative 1327
Michael Simpson Conservative 1179
Iris Bydawell Labour 1070
John Kelly Labour 913
Jennifer Wiles Liberal Democrat 640
EYNSHAM WARD 2 SEATS
John Rastall Social Democrat 1239
Barrie Groves Social Democrat 1205
Edward Fitzpatrick Labour 877
Edward Claridge Labour 824
FERRIER WARD 2 SEATS
Deborah Smith Labour 1108
Michael Yaes Labour 972
Yvonne Bonavia Liberal Democrat 331
Valerie Antcliffe Conservative 326
Margaret Campbell-Smith Conservative 291
GLYNDON WARD 2 SEATS
Don Austen Labour 1464
John Wakefield Labour 1183
Joyce Bowe Conservative 314
Jean Cooper Conservative 259
HERBERT WARD 2 SEATS
Samual Coker Labour 1073
Simon Oelman Labour 882
James O'Connor Conservative 608
Wendy Richards Conservative 511
Christopher Ring Liberal Democrat 342
Jan Ryan Green 227
HORNFAIR WARD 2 SEATS
Janet Gillman Labour 1377
Robert Lewis Labour 1309
Walter Mayhew Liberal Democrat 417
Elizabeth Maisey Conservative 327
Jeffrey Upward Conservative 281
KIDBROOKE WARD 2 SEATS
Norman Adams Labour 1051
Sabiha Shahzad Labour 814
Raymond Maisey Conservative 660
Michael Vickery Conservative 596
Ronald Malone Fellowship 468
Alfred Andrews Liberal Democrat 396
Janet Cave-Browne Liberal Democrat 294
LAKEDALE WARD 2 SEATS
Adele Gordon-Peiniger Labour 1122
Sajid Jawaid Labour 1090
Judith Pinnington Liberal Democrat 362
Julie Beaman Conservative 223
Frances Stephens Conservative 213
MIDDLE PARK WARD 2 SEATS
Robert Harris Labour 1431
Barry Taylor Labour 1256
Zita Wiltshire Conservative 488
Paul Stephens Conservative 461
Deana Jobling Liberal Democrat 308
Andrew Graham Independent 115
NEW ELTHAM WARD 2 SEATS
Dorothy Mepsted Conservative 1149
Peter May Labour 1132
Martin Gooding Conservative 1073
Patrick Pridham Labour 990
Kathleen Hannigan Liberal Democrat 458
John Slater Liberal Democrat 454
NIGHTINGALE WARD 1 SEAT
Keith Scott Labour 642
Sheila Mudie Conservative 171
Ronald Foster Liberal Democrat 106
PALACE WARD 1 SEAT
Peter King Conservative 644
Terry Quinn Labour 557
Peter Churchill Liberal Democrat 233
PLUMSTEAD COMMON WARD 1 SEAT  
Vicky Morse Labour 918
Paula Mitchell Liberal Democrat 291
Kenneth Bailey Conservative 173
RECTORY FIELD WARD 2 SEATS
Irene Hogben Labour 1152
Derek Steedman Labour 1056
Alexander Grigg Liberal Democrat 365
David Sharman Green 291
Rhodri Harris Conservative 248
Judith Vickery Conservative 245
ST ALFEGE WARD 2 SEATS
Chris Roberts Labour 1055
Kanta Patel Labour 934
Shirley Broad Liberal Democrat 474
Christopher McGinty Liberal Democrat 356
Geraldine Wintour Aust Conservative 325
Ralph Norland Conservative 310
Clare Palmer Green 276
ST MARY'S WARD 2 SEATS
Brian O'Sullivan Labour 1047
John Fahy Labour 996
Michael Nevin Liberal Democrat 261
Harry Barnes Conservative 231
John Harvey-Bailey Conservative 203
ST NICHOLAS WARD 2 SEATS
Annette Barratt Labour 1240
Claudia Slee Labour 1036
David Hall Liberal Democrat 468
Thomas Headon Liberal Democrat 398
Peter Manns Conservative 237
Stephen Tough Conservative 225
SHERARD WARD 2 SEATS
Michael Hayes Labour 1490
Quentin Marsh Labour 1445
Charles Joel Conservative 389
Hilda Smith Conservative 380
Andrew Price Liberal Democrat 326
William Hitches British National 324
SHREWSBURY WARD 1 SEAT
Michael Hayes Labour 701
Lewis Sergeant Conservative 570
Edward Ottery Liberal Democrat 155
SLADE WARD 2 SEATS
Christopher Evans Labour 1321
David Woodhead Liberal Democrat 1295
John Hagyard Liberal Democrat 1232
Joga Minhas Labour 1214
Gregory Beaman Conservative 273
Michael McGonagle Conservative 244
SUTCLIFFE WARD 1 SEAT
Brian Woodcraft Liberal Democrat 855
Katherine Robertson Conservative 375
Stephen Brundish Labour 305
TARN WARD 1 SEAT
Derek Richards Conservative 525
Peter Willsman Labour 415
Sara Churchill Liberal Democrat 208
THAMESMEAD MOORINGS WARD 2 SEATS  
Claude Ramsey Labour 1015
Peter Kotz Labour 968
Barbara Crook Liberal Democrat 327
Emily King Conservative 174
Emily Bennett Conservative 157
Sami Salih Independent 135
TRAFALGAR WARD 2 SEATS
Marian Moseley Labour 1289
James Gillman Labour 1234
Anthony Renouf Liberal Democrat 323
John Stride Liberal Democrat 323
Patricia Rabbitt Conservative 209
Valerie Blomfield Green 203
Maureen Robinson Conservative 179
VANBRUGH WARD 2 SEATS
Anthony Moon Labour 1104
Richard Rudkin Labour 1080
Stephanie Pugh Conservative 539
Jacqueline Mason-Hamlyn Conservative 517
Stuart Davis Liberal Democrat 426
Roderick Rhys-Jones Liberal Democrat 354
Donald Nicholls Green 204
WELL HALL WARD 2 SEATS
Clive Efford Labour 1601
Ray Walker Labour 1461
Philip Dean Conservative 1095
Dingle Clark Conservative 1000
Dennis Hawkes Liberal Democrat 369
WEST WARD 2 SEATS
William Strong Labour 1063
Jagir Sekhon Labour 923
Ricarda O'Driscoll Liberal Democrat 349
Frances Woodward Liberal Democrat 284
Roger Gough Conservative 206
Norman Gough Conservative 205
WOOLWICH COMMON WARD 2 SEATS  
Henry Pike Labour 1074
Gurdip Dhillon Labour 1024
Alan Reed Conservative 328
Daphne Marshall Conservative 292
Elizabeth Angas Green 252