Council Elections 1998

Date: 
7 May, 1998 (All day)

Election held 7th May 1998    
     
ABBEY WOOD WARD   2 SEATS
     
Clive Mardner Labour 979
Derek Steedman Labour 888
David Scales Liberal 292
Graciella Grigg Liberal Democrat 276
Kenneth Bailey Conservative 230
Gillian Thomas Conservative 187
     
ARSENAL WARD   1 SEAT
     
Brian O'Sullivan Labour 398
Norman Gough Conservative 59
     
AVERY HILL WARD   1 SEAT
     
Mark Pattendon Liberal Democrat 564
John Littlefield Labour 364
Brian Weller Conservative 132
     
BLACKHEATH WARD   2 SEATS
     
Geoffrey Brighty Conservative 1099
Rhodri Harris Conservative 1017
Mary Mills Labour 860
Nigel Cairns Labour 844
Michael Smart Liberal Democrat 348
Ian Gerrard Liberal Democrat 323
     
BURRAGE WARD   1 SEAT
     
Len Duvall Labour 471
Norah Mandeville Conservative 76
Richard Newton Pensioners 68
     
CHARLTON WARD   2 SEATS
     
David Grant Labour 1020
Sajid Jawaid Labour 909
Anthony Smith Liberal Democrat 236
Patricia Rabbitt Conservative 184
John Kelk Conservative 141
Lindi St Clair Corrective 74
     
COLDHARBOUR WARD   2 SEATS
     
Jacques Devaux Labour 1075
John Kelly Labour 873
Philip Dean Conservative 572
Frank Hodgson Conservative 509
     
DEANSFIELD WARD   1 SEAT
     
Alec Miles Conservative 569
Arthur Bonner Labour 452
Barbara Woodcraft Liberal Democrat 120
     
ELTHAM PARK WARD   2 SEATS
     
Dermot Poston Conservative 1295
Michael Simpson Conservative 1149
David Coleman Labour 1000
Martin Roffe Labour 898
John Hagyard Liberal Democrat 405
Russell White Populist 60
     
EYNSHAM WARD   2 SEATS
     
Barry Groves Labour 680
Ismail Danesi Labour 668
Pierre Cope Conservative 180
Harry Barnes Conservative 165
Bonnie Soanes Liberal Democrat 140
Alexander Grigg Liberal Democrat 131
     
FERRIER WARD   2 SEATS
     
Mavis Best Labour 678
Deborah Smith Labour 641
Valerie Antcliffe Conservative 279
Margaret Campbell-Smith Conservative 272
     
GLYNDON WARD   2 SEATS
     
Donald Austin Labour 907
John Wakefield Labour 740
Jean Cooper Conservative 215
Dorothy Withers Conservative 143
     
HERBERT WARD   2 SEATS
     
Beverley Jones Labour 753
Rajwant Sidhu Labour 594
Samuel Coker Conservative 488
Catherine McGonagle Conservative 382
Edward Ottery Liberal Democrat 240
     
HORNFAIR WARD   2 SEATS
     
Janet Gilman Labour 1029
Robert Lewis Labour 849
Sheila Stirling Conservative 298
Susan Swann Conservative 251
     
KIDBROOKE WARD   2 SEATS
     
Norman Adams Labour 741
John Cove Labour 712
Daniel Cocker Conservative 596
Stephen Landeryou Conservative 554
Ronald Mallone Fellowship 375
     
LAKEDALE WARD   2 SEATS
     
Carl Boothe Labour 671
Barbara Barwick Labour 629
Mark Payne Liberal Democrat 164
Sidney Stacey Independent 164
Joan Harvey-Bailey Conservative 133
Judith Pinnington Liberal Democrat 113
James Otter Green 100
     
MIDDLE PARK WARD   2 SEATS
     
Robert Harris Labour 974
Barry Taylor Labour 860
Dingle Clark Conservative 238
Margaret Joel Conservative 204
Andrew Graham Independent Conservative 146
William Hewer Liberal Democrat 124
Harry Potter Liberal Democrat 114
     
NEW ELTHAM WARD   2 SEATS
     
Dorothy Mepsted Conservative 1019
Sidney Nicholson Conservative 942
Peter May Labour 938
Maresa Kingston Labour 843
Michael Lewis Liberal Democrat 235
Peter Churchill Liberal Democrat 203
Julius Cortes Pensioners 64
     
NIGHTINGALE WARD   1 SEAT
     
Keith Scott Labour 344
Robert Diplock Liberal Democrat 79
Elsie Drew Conservative 49
     
PALACE WARD   1 SEAT
     
Peter King Conservative 515
Andrew Thompson Labour 475
Helen Blackburn Liberal Democrat 171
     
PLUMSTEAD COMMON WARD   1 SEAT
     
Vicky Morse Labour 528
Paula Mitchell Liberal Democrat 133
Vera Dempsey Conservative 97
David Harbud Green 47
     
RECTORY FIELD WARD   2 SEATS
     
Angela Cornforth Labour 796
Gary Parker Labour 744
Walter Mayhew Liberal Democrat 286
John Day Conservative 226
Lez Stonnard Liberal Democrat 203
Maureen Robinson Conservative 201
     
ST ALFEGE WARD   2 SEATS
     
Chris Roberts Labour 683
Kantabi Patel Labour 625
Edward Hill Liberal Democrat 550
Daphne Stevens Liberal Democrat 512
Brian Buckley Conservative 362
Hugh O'Leary Conservative 328
Gary Holden Green 168
     
ST MARY'S WARD   2 SEATS
     
Nicholas McShee Labour 658
John Fahy Labour 654
Gbola Oba Conservative 318
Chris Phillips Conservative 300
     
ST NICHOLAS WARD   2 SEATS
     
Alistair Macrae Labour 656
Claudia Slee Labour 635
Sylvia Derrick-Reeve Liberal Democrat 204
Martin Jenkins Liberal Democrat 204
Elisabeth Maisey Conservative 188
Cecelia Meers Conservative 175
     
SHERARD WARD   2 SEATS
     
Michael Hayes Labour 897
Quentin Marsh Labour 858
Lynda Craker Conservative 324
Charles Joel Conservative 303
Terence Liddle Green 97
     
SHREWSBURY WARD   1 SEAT
     
Michael Hayes Labour 621
Lewis Sergeant Conservative 489
Gerald Sizer Pensioners 66
     
SLADE WARD   2 SEATS
     
Peter Challis Labour 976
Ann Hutchinson Labour 874
David Woodhead Liberal Democrat 725
Thomas Headon Liberal Democrat 671
Emily Head Conservative 195
Joyce Bowe Conservative 163
     
SUTCLIFFE WARD   1 SEAT
     
Brian Woodcraft Liberal Democrat 672
Mary Peltier Labour 332
Steven Coules Conservative 183
Henry Middleton Liberal 15
     
TARN WARD   1 SEAT
     
Terence Malone Labour 477
Derek Richards Conservative 432
Catherine Hewer Liberal Democrat 76
     
THAMESMEAD MOORINGS WARD 2 SEATS  
     
Peter Brooks Labour 648
Peter Kotz Labour 551
Laura Murphy Conservative 138
Anthony Durham Liberal Democrat 124
Ray Maisey Conservative 122
     
TRAFALGAR WARD   2 SEATS
     
Marian Moseley Labour 911
James Gillman Labour 907
Andrew Briscoe Liberal Democrat 290
Anthony Renouf Liberal Democrat 226
Andrew Growden Conservative 176
Jenny Jones Conservative 151
     
VANBRUGH WARD   2 SEATS
     
Alex Grant Labour 979
David Picton Labour 899
Douglas Ellison Conservative 537
Elizabeth Truss Conservative 495
Shirley Broad Liberal Democrat 311
David Richardson Liberal Democrat 230
     
WELL HALL WARD   2 SEATS
     
William Freeman Labour 1220
Raymond Walker Labour 1188
Albert Hills Conservative 865
Sarah McAllister Conservative 859
     
WEST WARD   2 SEATS
     
Maureen O'Mara Labour 771
Jaghir Sekhon Labour 595
Anthony Lloyd Liberal Democrat 275
Andrew Smith Liberal Democrat 215
Sarah Phillips Conservative 160
Richard Thwaites Conservative 107
     
WOOLWICH COMMON WARD   2 SEATS
     
Gurdip Dhillon Labour 754
Terry Hales Labour 716
Guy Hatch Conservative 244
Elizabeth Harris Conservative 237