Council Elections 2006

Date: 
4 May, 2006 (All day)

Elections held 4th May 2006 all wards  
    3 SEATS
     
ABBEY WOOD WARD    
     
Clive Mardner Labour 1292
Stephen Offord Labour 1191
Jagir Sekhon Labour 1121
Thomas Headon Liberal Democrat 764
Bonnie Soanes Liberal Democrat 696
June Milner Independent 624
Eder Nteyoho Liberal Democrat 622
Ismail Danesi Independent 612
Anthony Ward Independent 593
Emily Head Conservative 519
Jenny Jones Conservative 513
Malcolm Reid Conservative 486
     
BLACKHEATH WESTCOMBE WARD    
     
Geoff Brighty Conservative 1496
Alex Wilson Conservative 1492
Alex Grant Labour 1461
Jean Bloch Labour 1383
Peter Whittle Conservative 1355
Silke Thomson Labour 1232
Trevor Allman Green 801
Michael Smart Liberal Democrat 665
Christopher Smith Liberal Democrat 624
Roger Spence Liberal Democrat 607
     
CHARLTON WARD    
     
Janet Gillman Labour 1638
Allan MacCarthy Labour 1494
Gary Parker Labour 1316
Philip Connolly Green 697
Dan Cocker Conservative 676
David Sharman Green 671
Hugh O'Leary Conservative 569
Arthur Hayles Green 544
John Letizia Conservative 519
Justine McGuiness Liberal Democrat 476
Claire Steves Liberal Democrat 445
Neil Stockley Liberal Democrat 388
David Warwicker UK Independence 255
Peter Vickers Christian Peoples Alliance 122
     
COLDHARBOUR AND NEW ELTHAM WARD    
     
John Hills Conservative 1942
Mandy Brinkhurst Conservative 1877
Chris Taylor Conservative 1809
Penelope Daniel Labour 1000
David Reader Labour 949
Julie Grimble Labour 911
Clifford Adams UK Independence 566
Emma Lewis Liberal Democrat 483
Doreen Mooney Liberal Democrat 469
Paul Gentry Liberal Democrat 431
     
ELTHAM NORTH WARD    
     
Spencer Drury Conservative 2344
Dermot Poston Conservative 2164
Nigel Fletcher Conservative 2096
Janice Marnham Labour 1284
Maresa Kingston Labour 1220
Christine Walker Labour 1165
Edward Randall Liberal Democrat 1083
Anthea Gent Liberal Democrat 1015
Judith Spence Liberal Democrat 871
Arnold Tarling UK Independence 634
Marek Powley Green 584
     
ELTHAM SOUTH WARD    
     
Eileen Glover Conservative 1668
Peter King Conservative 1611
Elizabeth Truss Conservative 1443
Mark Pattenden Liberal Democrat 1386
Michael Lewis Liberal Democrat 1284
Elliot Schubert Liberal Democrat 1168
John Littlefield Labour 720
Terence Malone Labour 693
John Twidale Labour 667
     
ELTHAM WEST WARD    
     
Michael Hayes Labour 1469
William Freeman Labour 1429
Raymond Walker Labour 1322
Roberta Woods British National 976
Catherine Culbert Conservative 552
Michael Hoskin Conservative 539
Albert Frost Conservative 518
Eileen Cox Liberal Democrat 371
Gerald McWilliams Independent 332
Yvonne Nicholls Liberal Democrat 284
Mutiu Olukoga Independent 281
Thomas Ward Liberal Democrat 257
     
GLYNDON WARD    
     
Donald Austen Labour 1796
Paul Tyler Labour 1597
John Wakefield Labour 1459
Leonie Barron Liberal Democrat 665
Martin Jenkins Liberal Democrat 595
Anthony Greville Liberal Democrat 532
David Branch Conservative 530
Sean Pearson Conservative 522
Richard Shackleton Conservative 468
     
GREENWICH WEST WARD    
     
Maureen O'Mara Labour 1406
David Grant Labour 1304
Margaret Mythen Labour 1189
Suzanne Miller Liberal Democrat 1106
Andrew Smith Liberal Democrat 1034
Edward Hill Liberal Democrat 920
Robin Stott Green 754
Simon Gallie Conservative 691
Robert Dougans Conservative 632
Asif Bhatti Conservative 552
     
KIDBROOKE WITH HORNFAIR WARD    
     
Graeme Coombes Conservative 1305
Norman Adams Labour 1250
Andy Jennings Conservative 1235
David Gardner Labour 1220
Ann Jefferson Labour 1194
Jackie Doyle-Price Conservative 1187
Jasmine Deol Green 503
Mary Green Liberal Democrat 484
Ian Dickson Liberal Democrat 476
Harry Potter Liberal Democrat 408
     
MIDDLE PARK AND SUTCLIFFE WARD    
     
Brian Woodcraft Liberal Democrat 1461
Clare Morris Labour 1404
Paul Webbewood Liberal Democrat 1368
Pete Challis Labour 1367
Ian Gerrard Liberal Democrat 1357
Barry Taylor Labour 1283
Janine Stevens Conservative 817
Ryan Acty Conservative 814
James Ford Conservative 773
     
PENINSULA WARD    
     
Mary Mills Labour 1387
Richard Quibell Labour 1153
Chris Roberts Labour 1125
Lucy Early Green 877
Alexander Cunliffe Liberal Democrat 610
Duncan McCourt Conservative 603
Robert Kerby Conservative 599
Rupert Wainwright Liberal Democrat 589
Denys Robinson Liberal Democrat 543
James Worron Conservative 532
     
PLUMSTEAD WARD    
     
Angela Cornforth Labour 1651
Kanta Patel Labour 1389
Sajid Jawaid Labour 1380
Simon Emmett Conservative 808
Phil Hendren Conservative 767
Stephen Hartigan Conservative 755
Steven Toole Liberal Democrat 683
Biljana Glusica Liberal Democrat 514
Abdul Rauf Liberal Democrat 499
Harbhajan Singh Independent 395
     
SHOOTERS HILL WARD    
     
John Kelly Labour 1589
Danny Thorpe Labour 1540
Denise Hyland Labour 1527
Linda Cunningham Conservative 1409
Liz Drury Conservative 1393
Simon Tee Conservative 1326
Sylvia Derrick-Reeve Liberal Democrat 796
Edward Ottery Liberal Democrat 736
Michael Westcombe Liberal Democrat 660
     
THAMESMEAD MOORINGS WARD    
     
Peter Brooks Labour 1338
Jackie Smith Labour 1165
Peter Kotz Labour 1122
Toks Bailey Conservative 525
Julie Dixon Thamesmead Community 525
James Flynn Conservative 520
Laura Murphy Conservative 505
Craig Honeyman Thamesmead Community 461
Gary Redding Thamesmead Community 407
Lanre Joda Christian Peoples Alliance 379
Stephen Hamond Christian Peoples Alliance 321
Chipo Maporisa Christian Peoples Alliance 266
Charles Soyoye Independent 169
     
WOOLWICH COMMON WARD    
     
Beverley Jones Labour 1654
Rajwant Sidhu Labour 1537
Harpinder Singh Labour 1449
Colin Fromings Liberal Democrat 512
Graham Brinkhurst Conservative 506
Simon Powis Liberal Democrat 481
Derek Williams Conservative 471
Lela Sisauri Conservative 446
Anthony Durham Liberal Democrat 440
     
WOOLWICH RIVERSIDE WARD    
     
Barbar Barwick Labour 1612
Terry Hales Labour 1483
John Fahy Labour 1422
Elizabeth Angas Green 810
Susan Hardy Conservative 709
Chris Jones Conservative 639
Stuart Barrow Conservative 499