Greenwich Council Elections 2010

Date: 
6 May, 2010 (All day)
Abbey Wood Ward results (turnout 59.1%)
       
Name Party Results Position
Keima ALLEN Conservative 1,138 5
Nick BAILEY Conservative 1,177 4
Gerard BRIODY Green Party 465 11
Ismail DANESI Liberal Democrats 1,075 7
David Lawrence EDMONDS British National Party 710 10
Elizabeth EJINKONYE Christian Peoples Alliance 290 12
Stanley James GAIN Christian Peoples Alliance 154 13
Denise Christine HYLAND Labour 2,929 2
Samson IRIAJEN Liberal Democrats 891 9
Clive Bonito MARDNER Labour 3,061 1
Steve OFFORD Labour 2,785 3
Petrina Antoinette SARGENT Conservative 930 8
Bonnie SOANES Liberal Democrats 1,083 6
Peter VICKERS Christian Peoples Alliance 127 14
       
Blackheath Westcombe ward (turnout 72.4%)
       
Name Party Results Position
Trevor William ALLMAN Green Party 1036 10
Pat BOADU-DARKO Labour 1893 6
Geoff BRIGHTY Conservative 2399 2
Liz DRURY Conservative 2202 4
David Llewellyn GARDNER Labour 2197 5
Alex GRANT Labour 2477 1
Alexa Jayne HILLS Liberal Democrats 1847 7
Michael William SMART Liberal Democrats 1439 8
Christopher SMITH Liberal Democrats 1364 9
Alex WILSON Conservative 2219 3
Topo WRESNIWIRO English Democrats 188 11
       
Charlton ward (turnout 62.6%)
       
Name Party Results Position
James Ian GARRY Conservative 1,446 4
Janet Mary GILLMAN Labour 3,137 1
Thom LYONS Liberal Democrats 1,152 7
Allan John Henry Dillon MACCARTHY Labour 2,911 2
Wait Louis Michael MCLEAN Conservative 1,211 5
Gary PARKER Labour 2,594 3
Michael REDMOND British National Party 365 11
David SCALES Liberal Democrats 1,010 9
Richard Nicholas SHACKLETON Conservative 1,191 6
Jack STRIDE Green Party 822 10
Katie SUTTON Liberal Democrats 1,121 8
       
Coldharbour and New Eltham ward (turnout 67.3%)
       
Name Party Results Position
Clifford Baxter ADAMS British National Party 843 9
Mandy BRINKHURST Conservative 2,963 1
Philip CONNOLLY Green Party 611 10
Penelope DANIEL Labour 2,310 4
Neil Simon DICKINSON Conservative 2,663 3
Anthea Hilary GENT Liberal Democrats 1,033 7
John HILLS Conservative 2,796 2
Emma Louise LEWIS Liberal Democrats 1,013 8
David READER Labour 1,925 5
Michael James STANWORTH Labour 1,805 6
       
Eltham North ward (turnout 75.1%)
       
Name Party Results Position
Emily BIRD Labour 2,338 5
Helen BLACKBURN Liberal Democrats 1,073 8
Bernie BORLAND Labour 2,395 4
Rowena DAVENPORT British National Party 686 10
Spencer DRURY Conservative 3,078 1
Nigel Mark FLETCHER Conservative 2,968 2
Janice Mary MARNHAM Labour 2,330 6
Dermot David POSTON Conservative 2,774 3
Edward John RANDALL Liberal Democrats 1,126 7
Elliot SHUBERT Liberal Democrats 816 9
David TURNER Green Party 625 11
       
Eltham South ward (turnout 63.9%)
       
Name Party Results Position
Lesley ABBOTT Labour 1,645 4
Matthew Allan CLARE Conservative 2,603 2
Eileen Wordie GLOVER Conservative 2,677 1
Jan KING Green Party 391 11
Michael John LEWIS Liberal Democrats 1,476 7
James MAY Labour 1,570 5
Mark Simon PATTENDEN Liberal Democrats 1,479 6
Helen Margaret PEART British National Party 536 10
Boba RANGELOV Liberal Democrats 1,077 9
Adam Michael THOMAS Conservative 2,128 3
John TWIDALE Labour 1,450 8
       
Eltham West ward (turnout 59.4%)
       
Name Party Results Position
Ian James BENNETT Conservative 1,172 4
Eileen Joan COX Liberal Democrats 667 7
William FREEMAN Labour 2,243 2
Michael Ronald HAYES Labour 2,255 1
Carl HOLDWAY Green Party 307 12
Matthew Mark HUNTBACH Liberal Democrats 508 10
Yvonne NICHOLLS Liberal Democrats 465 11
Remi Melanie RAYMORE Conservative 1,128 5
Linda TREDRAY British National Party 528 9
Sebastian VON TEICHMEISTER Conservative 911 6
Ray WALKER Labour 2,075 3
Roberta Florence Louise WOODS British National Party 612 8
       
Glyndon ward (turnout 55.6%)
       
Name Party Results Position
Donald James AUSTEN Labour 3,386 1
Lynne Christine CHAMBERLAIN Independent 461 11
Paul Christian CHAPMAN Conservative 1,041 5
David Jeffrey GODDEN Conservative 966 7
Tom HEADON Liberal Democrats 1,054 4
Andy HEWETT Green Party 602 10
Suzanne Jane MILLER Liberal Democrats 993 6
Bhaval Upendra PATEL Conservative 928 8
Radha RABADIA Labour 3,201 2
Christopher John ROBERTS Labour 3,144 3
Andrew Charles SMITH Liberal Democrats 870 9
       
Greenwich West ward  (turnout 63.0%)
       
Name Party Results Position
Ryan Matthew John ACTY Conservative 1,459 8
Anthony AUSTIN Liberal Democrats 1,879 5
Darren BALL Green Party 585 11
Simon Douglas Ian GALLIE Conservative 1,481 7
Ian John GERRARD Liberal Democrats 1,654 6
David GRANT Labour 2,630 2
Mary Stewart HARRIS Conservative 1,423 9
Lucy MORTIMER Liberal Democrats 1,889 4
Maureen O'MARA Labour 2,783 1
Matthew Thomas PENNYCOOK Labour 2,421 3
Adrian Norman ROSS Green Party 625 10
Robin Bradley STOTT Green Party 512 12
       
Kidbrooke with Hornfair ward  (turnout 60.4%)
       
Name Party Results Position
Norman Robert ADAMS Labour 2,709 1
Graeme Stuart COOMBES Conservative 1,969 4
Lee COPPACK Liberal Democrats 993 7
Hayley Caroline FLETCHER Labour 2,456 3
Jim GILLMAN Labour 2,491 2
Arthur HAYLES Green Party 491 11
John Arthur LEECH British National Party 607 10
Denys ROBINSON Liberal Democrats 872 8
Frank SALMON Conservative 1,763 5
Semo SERROUKH Conservative 1,489 6
Barbara WOODCRAFT Liberal Democrats 779 9
       
Middle Park and Sutcliffe ward (turnout 64.5%)
       
Name Party Results Position
Ray ADAMS UK Independence Party 518 10
David BRINSON Conservative 1,587 4
Robert ELIAS Green Party 416 12
Patricia GILLARD Conservative 1,486 8
Mary Catherine GREEN Liberal Democrats 1,521 7
Mark Stephen JAMES Labour 2,274 2
Christine MAY Labour 2,324 1
Clare Cecilia MORRIS Labour 2,247 3
Paul RAMSEY British National Party 507 11
Arujuna SIVANANTHAN Conservative 1,244 9
Paul WEBBEWOOD Liberal Democrats 1,571 5
Brian James WOODCRAFT Liberal Democrats 1,552 6
       
Peninsula ward (turnout 63.5%)
       
Name Party Results Position
Toks BAILEY Conservative 1,349 6
Philip David BUTT Liberal Democrats 1,210 7
Darryl David CHAMBERLAIN Green Party 1,066 9
Alex CUNLIFFE Liberal Democrats 1,167 8
Charlie EASTON Conservative 1,426 4
Mary MILLS Labour 2,566 1
Marek Daniel Alexander POWLEY Green Party 791 12
Dick QUIBELL Labour 2,200 2
Malcolm David REID Conservative 1,362 5
Dave SHARMAN Green Party 900 11
Julia Helena TYBURA Liberal Democrats 1,055 10
Miranda WILLIAMS Labour 2,136 3
       
Plumstead ward (turnout 59.7%)
       
Name Party Results Position
Theophilus Adeniyi ADESINA Christian Peoples Alliance 191 12
Samuel ANENE Christian Peoples Alliance 122 14
Kehinde Bola ARUSURAIRE Christian Peoples Alliance 167 13
Graham Kenneth BRINKHURST Conservative 1,174 5
Mark BRYCELAND Liberal Democrats 1,052 6
Angela June CORNFORTH Labour 3,254 1
Come DE MASCREL Conservative 953 7
Sajid JAWAID Labour 2,945 3
Narendra KANDEL Liberal Democrats 929 8
Salvador LLORET-FARINA Liberal Democrats 719 9
Matthew Anthony MARTIN Conservative 1,225 4
Matthew MORROW Labour 3,028 2
Nelson RAYMOND British National Party 514 10
David-James WHITNEY Green Party 465 11
       
Shooters Hill ward (turnout 80.4%)
       
Name Party Results Position
Phillip Jonathan BECKER Green Party 659 10
Mo BURGESS Conservative 1,881 4
Richard John CHANDLER Conservative 1,628 6
Simon EMMETT Conservative 1,777 5
Edward OTTERY Liberal Democrats 1,210 7
Harry Drummond POTTER Liberal Democrats 939 9
Jagir Kaur SEKHON Labour 2,917 2
Barry Ian TAYLOR Labour 3,093 1
Danny Lee THORPE Labour 2,788 3
Steven Thomas TOOLE Liberal Democrats 1,009 8
Eddie Herbert WHITE British National Party 513 11
       
Thamesmead Moorings ward  (turnout 54.33%)
       
Name Party Results Position
Peter John BROOKS Labour 3,826 1
Neil William Patrick COLE Liberal Democrats 965 5
Catherine Anne Mary CULBERT Conservative 1,049 4
Bernard Peter EDMONDS British National Party 563 8
Emeka EJINKONYE Christian Peoples Alliance 465 10
Sheila Jean FROST Conservative 843 7
Stephen Charles HAMMOND Christian Peoples Alliance 322 13
Susan HAROUTUNIAN Green Party 306 15
Emmanuel IDOWU Independent 340 12
Peter KOTZ Labour 3,371 2
Rene Claudel MUGENZI Liberal Democrats 534 9
Laura MURPHY Conservative 959 6
Marie Lyse NUMUHOZA Liberal Democrats 452 11
Lean OSAHON Christian Peoples Alliance 320 14
Jackie SMITH Labour 3,326 3
       
Woolwich Common ward  (turnout 54.1%)
       
Name Party Results Position
Leonie Katherine BARRON Liberal Democrats 999 4
Anthony DURHAM Liberal Democrats 833 6
Robert James EVANS Green Party 475 10
John FROST Conservative 823 7
Patricia Ann HILLS Conservative 841 5
Beverley Anne JONES Labour 3,312 1
Richard MBOGGA Liberal Democrats 605 9
John Joshua NICHOLS Conservative 815 8
Elizabeth OLAYOKUN Independent 328 11
Rajwant SIDHU Labour 2,943 2
Harry SINGH Labour 2,872 3
       
Woolwich Riverside ward  (turnout 54.4%)
       
Name Party Results Position
Elizabeth Mary ANGAS Green Party 670 10
Barbara Elizabeth BARWICK Labour 3,416 1
Michael DAVIDSON Conservative 1,298 4
Alexander James DAWE Conservative 1,171 5
John FAHY Labour 3,196 2
Sally Rachael HOOKER Liberal Democrats 1,061 6
Mohammed Jabbar IQBAL Labour 2,983 3
Andrew Colin JAMES Liberal Democrats 1,018 7
Rachel June RANDALL Liberal Democrats 812 9
Paul REDMOND British National Party 387 11
Vanessa Imogen WRIGHT Conservative 962 8

 Results complied from Greenwich Council