Royal Borough of Greenwich Council Election 2014

Date: 
22 May, 2014 (All day)
   

Abbey Wood ward (turnout 33.82 per cent)


Name

Party

Votes

Graham Kenneth BRINKHURST

Conservative

436

Gerard Patrick BRIODY

Green Party

486

Mark BRYCELAND

Liberal Democrats

241

Barbara Ann COUPER

Conservative

390

Michael Ernest GLENISTER

UKIP

978

Tom HEADON

Liberal Democrats

246

Denise Christine HYLAND

Labour

2058

Samson Aizebioje IRIAJEN

Liberal Democrats

169

Clive Bonito MARDNER

Labour

2031

Steve OFFORD

Labour

1810

Frank SALMON

Conservative

311

   

Blackheath Westcombe ward (turnout 47.69 per cent)


Name

Party

Votes

Trevor William ALLMAN

Green Party

1098

Geoff BRIGHTY

Conservative

1797

Lee COPPACK

Liberal Democrats

458

Paul Raymond MORRISSEY

Labour

2028

Michael John O'KEEFE

Liberal Democrats

477

Laela PAKPOUR TABRIZI

Conservative

1459

Cherry PARKER

Labour

2185

Thomas TURRELL

Conservative

1518

Damien Francis John WELFARE

Labour

1725

   

Charlton ward (turnout 37.82 per cent)


Name

Party

Votes

Della AVERLEY

Conservative

589

Paul Michael CHAPMAN

Liberal Democrats

395

Ian John GERRARD

Liberal Democrats

318

Allan John Henry Dillon MACCARTHY

Labour

2193

Richard MBOGGA

Liberal Democrats

195

Gary PARKER

Labour

1890

Gary Raymond PORT

UKIP

664

Miki RODRIGUES-HALE

Conservative

441

Jack WHEELER

Green Party

798

Miranda Louise WILLIAMS

Labour

2112

James WORRON

Conservative

497

   

Coldharbour and New Eltham ward (turnout 40.49 per cent)


Name

Party

Votes

Clifford Baxter ADAMS

BNP

401

Sandra Eunette BAUER

Labour

1108

Mandy BRINKHURST

Conservative

1636

Robert CARR

Labour

1112

Paul Graeme GENTRY

Liberal Democrats

158

Matt HARTLEY

Conservative

1501

John HILLS

Conservative

1739

Emma Louise LEWIS

Liberal Democrats

180

Michael John LEWIS

Liberal Democrats

125

David Thomas SHARMAN

Green Party

398

John Michael SLATER

Labour

1016

Peter Robin WHITTLE

UKIP

1137

   

Eltham North ward (turnout 50.26 per cent)


Name

Party

Votes

Linda BIRD

Labour

1946

Paul Stephen BUTLER

UKIP

1221

Wynn DAVIES

Labour

1942

Spencer DRURY

Conservative

1975

Patrick EARLY

Liberal Democrats

205

Nigel FLETCHER

Conservative

1823

Yvonne NICHOLLS

Liberal Democrats

207

Simon Warwick PEIRCE

Labour

1556

Rob STEAD

Green Party

591

Adam THOMAS

Conservative

1519

Roberta Florence Louise WOODS

BNP

307

   

Eltham South ward (turnout 41.36 per cent)


Name

Party

Votes

Simon John CHRISTIE

Labour

1115

Michael David CHUTER

Liberal Democrats

208

Matt CLARE

Conservative

1394

Eileen Joan COX

Liberal Democrats

206

Mark Stuart ELLIOTT

Conservative

1298

John Robert EVANS

UKIP

1069

John David GALLOWAY

Labour

1016

Nuala GEARY

Conservative

1183

Eileen Wordie GLOVER

Independent

440

Mark Simon PATTENDEN

Liberal Democrats

181

Thelma Grace PEETE

BNP

248

Jagir Kaur SEKHON

Labour

839

David William TURNER

Green Party

402

   

Eltham West ward (turnout 34.87 per cent)


Name

Party

Votes

Ryan Matthew John ACTY

UKIP

856

Charles DAVIS

Conservative

452

Bill FREEMAN

Labour

1453

Mick HAYES

Labour

1479

John NICHOLS

Conservative

451

Harry Drummond POTTER

Liberal Democrats

158

Paul RAMSEY

BNP

314

James SHIPP

Conservative

353

Lester Elliot SHUBERT

Liberal Democrats

145

Mark STEVENSON

Green Party

377

Ray WALKER

Labour

1283

   

Glyndon ward (turnout 31.78 per cent)


Name

Party

Votes

Donald James AUSTEN

Labour

2212

Peter John BROOKS

Labour

2064

Lynne Christine CHAMBERLAIN

Trade Unionist and Socialist Coalition

359

Jo HEAP

Liberal Democrats

238

Sara Margaret Cheal KASAB

Trade Unionist and Socialist Coalition

212

Gillian LEE

Conservative

494

Eva NABUKEERA-MBOGGA

Liberal Democrats

127

Edward OTTERY

Liberal Democrats

150

Bhaval Upendra PATEL

Conservative

440

Radha RABADIA

Labour

1995

Sheila Janet STIRLING

Conservative

416

Sian STRINGER

Trade Unionist and Socialist Coalition

285

Janine WILSON

Green Party

568

   

Greenwich West ward (turnout 38.00 per cent)


Name

Party

Votes

Andrew CORSTORPHINE

Conservative

905

Patricia GILLARD

Conservative

977

Louis MCLEAN-WAIT

Conservative

824

Suzanne Jane MILLER

Liberal Democrats

557

Maureen O'MARA

Labour

2665

Matthew Thomas PENNYCOOK

Labour

2448

Mark Edward ROTCHELL

Liberal Democrats

438

Aidan Michael Anthony SMITH

Labour

2159

Andrew Charles SMITH

Liberal Democrats

497

Robin Bradley STOTT

Green Party

1108

   

Kidbrooke with Hornfair ward (turnout 34.97 per cent)


Name

Party

Votes

Norman Robert ADAMS

Labour

1770

Gold EMMANUEL

Conservative

721

Christine GRICE

Labour

1686

Toni HALE

Conservative

773

Arthur Leonard HAYLES

Green Party

590

Frances Yvonne HUNTER

Liberal Democrats

301

Barbara Vivienne RAY

UKIP

949

Semo SERROUKH

Conservative

541

David Colin STANLEY

Labour

1495

   

Middle Park and Sutcliffe ward (turnout 40.12 per cent)


Name

Party

Votes

Raymond ADAMS

UKIP

913

David John BEAUMONT

Liberal Democrats

343

Roger Phillip BRAND

Green Party

568

Elizabeth DRURY

Conservative

1026

David GOSS

Conservative

886

Mary Catherine GREEN

Liberal Democrats

366

Mark Stephen JAMES

Labour

1658

Ben MAWJI

Conservative

781

Christine Eileen MAY

Labour

1709

Clare Cecilia MORRIS

Labour

1624

Nick SCANLON

BNP

313

Paul WEBBEWOOD

Liberal Democrats

273

   

Peninsula ward (turnout 38.04 per cent)


Name

Party

Votes

Stephen Albert BRAIN

Labour

1926

Christopher BRAND

Liberal Democrats

296

Philip John CONNOLLY

Green Party

757

Anthony Charles Henry DURHAM

Liberal Democrats

219

Jan Elizabeth KING

Green Party

789

Chris LLOYD

Labour

1614

Maya MANN

Conservative

730

George Neil MCFARLANE

Liberal Democrats

205

Harry METHLEY

Conservative

749

Gillian RADCLIFFE

UKIP

540

Denise SCOTT-MCDONALD

Labour

1771

Piers TWEDDELL

Conservative

665

Terry Arthur WHEELER

Independent

177

Tim WILSON

Green Party

609

   

Plumstead ward (turnout 35.07 per cent)


Name

Party

Votes

Angela June CORNFORTH

Labour

2441

Sylvia Gladys DERRICK-REEVE

Liberal Democrats

336

Sheila Jean FROST

Conservative

421

Ronie Devere JOHNSON

UKIP

924

Jo LAWBUARY

Green Party

522

Matthew MORROW

Labour

2033

Martin Stanley RILEY

Conservative

408

Gemma ROBINSON

Conservative

371

Rajinder SEHMAR

Labour

1850

   

Shooters Hill ward (turnout 40.99 per cent)


Name

Party

Votes

Anthony Phillip AUSTIN

Liberal Democrats

269

Mo BURGESS

Conservative

820

Stewart Charles CHRISTIE

Liberal Democrats

390

Pat GREENWELL

Conservative

684

Christopher Charles Andrew KIRBY

Labour

1940

Sarah Jane MERRILL

Labour

2027

Les PRICE

UKIP

933

Bonnie Christopher SOANES

Liberal Democrats

249

Danny Lee THORPE

Labour

1894

Amit TIWARI

Conservative

482

Michael David WESTCOMBE

Green Party

716

   

Thamesmead Moorings ward (turnout 29.60 per cent)


Name

Party

Votes

Olu BABATOLA

Labour

2201

David BRINSON

Conservative

555

Susan HAROUTUNIAN

Green Party

427

Sizwe JAMES

Labour

1931

Averil Anne LEKAU

Labour

1991

Freda MCEWEN

Independent

348

Thomas RALPH

Conservative

475

Femi SOLOLA

546

Alka STANNARD

Conservative

333

Paul John WEST

Liberal Democrats

341

   

Woolwich Common ward (turnout 31.78 per cent)


Name

Party

Votes

David Llewellyn GARDNER

Labour

2289

Peter GWIZDALA

Liberal Democrats

238

Patricia Ann HILLS

Conservative

350

Ambreen HISBANI

Labour

2048

Jennifer Frances JONES

Conservative

336

Purnendu ROY

Green Party

469

Harry SINGH

Labour

2208

Janet WAINWRIGHT

Conservative

269

David Andrew WARWICKER

UKIP

467

   

Woolwich Riverside ward (turnout 31.36 per cent)


Name

Party

Votes

Elizabeth Mary ANGAS

Green Party

652

Barbara Elizabeth BARWICK

Labour

2426

Matthew Jon Broughton Bonfante HORROX

Liberal Democrats

177

Rachael CLARKE

Liberal Democrats

307

David Anderson COUPER

Conservative

514

Michael DAVIDSON

Conservative

612

Abdoulaye DIALLO

Conservative

419

John FAHY

Labour

2162

John Edward GILL

UKIP

621

Sally Rachael HOOKER

Liberal Democrats

263

Jackie Ann SMITH

Labour

2215

Hamsa YUSUF
Independent203